Przejdź do menu głównego. Przejdź do nawigacji strony. Przejdź do treści strony.

Nowatorska technika obrazowania w badaniu klinicznym PIRG


W ramach realizacji niekomercyjnego badania klinicznego pn.”Jednoośrodkowe, otwarte, randomizowane badanie, mające na celu ocenę bezpieczeństwa i efektywności neoadiuwantowej oraz adiuwentowej terapii Pembrolizumabem w połączeniu ze standardową chemioradioterapią (protokół Stuppa) w leczeniu pacjentów z nowo zdiagnozowanym glejakiem wielopostaciowym [PIRG]„, finansowanego przez Agencję Badań Medycznych, opracowano nowatorską technikę obrazowania immuno-PET z wykorzystaniem przeciwciała znakowanego ZR-89, która może umożliwić pacjentom z agresywnymi guzami mózgu skorzystanie z przełomowych terapii immunologicznych.

Badanie kliniczne o akronimie PIRG realizowane jest przez Zespół Naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz Institute of Cancer Research w Londynie, a wyniki tej międzynarodowej współpracy opublikowano w prestiżowym czasopiśmie Neuro-Oncology.

Link do artykułu: Imaging PD-L1 in the brain—Journey from the lab to the clinic | Neuro-Oncology | Oxford Academic

Pierwsze w Polsce badania obrazowe immuno-PET wykonano w Zakładzie Radiofarmacji i Obrazowania Laboratoryjnego PET w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego, kierowanym przez Prof. Gabrielę Kramer-Marek, która podkreśla:

„Nasze badania dowodzą, że możliwe jest obrazowanie celu immunoterapii przy użyciu opracowanego przez nas radioznacznika. Dzięki możliwości wykonania pełnego skanu ciała pacjenta i zobrazowania poziomu tego celu, zyskujemy wyjątkową szansę na przewidywanie reakcji organizmu na terapię, monitorowanie odpowiedzi układu odpornościowego oraz dostosowywanie leczenia w miarę potrzeb. To otwiera drogę do spersonalizowanego planu terapii, opartego na unikalnych cechach guza pacjenta, eliminując konieczność wykonywania inwazyjnych biopsji przed operacją.” 

Polecamy wpisy:

Nowatorska technika obrazowania daje nadzieję chorym na glejaka wielopostaciowego | Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach

Jest szansa dla chorych na raka mózgu? Eksperci z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach twierdzą, że tak | Dziennik Zachodni